شما اینجا هستید: خانه » آشپزی » آیا خشک‌کن‌های برقی عامل بیماری هستند؟

آیا خشک‌کن‌های برقی عامل بیماری هستند؟


شستن دستها پیش از غذا خوردن در رستوران و خشک کردن رطوبت اونها با دستگاههای خشک‌کن برقی، همیشه باعث میشه با احساس بهتری غذا بخوریم. اما واقعیت چیز دیگهایه!

تحقیقات نشون داده که استفاده از خشککن برقی میتونه سلامت شما رو به خطر بندازه.

چرا خشککنهای برقی خطرناک هستند؟

خشککنهای برقی وسیله مناسبی برای استفاده در بیمارستانها، مکانهای عمومی و رستورانهاست. دلیلش هم صرفهجویی در مصرف دستمال کاغذیه. اما کافیه فقط کمی دقت کنیم تا بفهمیم چرا این دستگاهها آلوده هستند.

مثلا آیا تابحال به این فکر کردید که کارگران رستورانها و مکانهای عمومی چطور خشک‌کن‌ها رو تمیز میکنند؟ آیا میدونید جریان هوایی که این دستگاهها در دستشوییها ایجاد میکنند، میتونه باکتریها رو در هوا پخش کنه؟

خشک‌کن دست برقی

اینها بخشی از خطراتیه که خشککنهای برقی ایجاد میکنند. این دستگاه‌ها از ۳ روش دیگه هم می‌تونن شما رو بیمار کنند.

۱تحریک میکروبها

خشک‌کن‌های برقی می‌تونن دست‌های شما رو حتی بیشتر از زمانی که اونها رو نمی‌شویید، آلوده کنند.

محققان میگن استفاده از هوای گرم بعد از شستن دست، باعث میشه باکتریهایی که بین انگشتان و منافذ پوست هستند و با شستشو از بین نرفتند، به سمت سطح پوست حرکت کنند.  این یعنی آلودگی بیشتر دستها و ابتلا به بیماری‌های گوارشی…

۲دست به دست شدن باکتری‌ها

در بعضی انواع خشککنها شما باید دستتون رو در محفظه داخلی دستگاه قرار بدید. تصور کنید که نفر قبلی شما دستهاش رو خوب نشسته باشه و به طور اتفاقی دست اون فرد و شما با جداره خشککن تماس پیدا کنه. این کار میتونه باعث انتقال باکتری ها بشه.

۳خشک نشدن کامل دستها

مشکل بعدی که خشککنها ایجاد میکنند، خشک نکردن کامل دستهاست. اغلب موارد درست هنگامی که میخواید دستتون رو خشک کنید، یه نفر دیگه پشت سر شما میایسته و شما سعی میکنید هر چه زودتر کارتون رو با دستگاه تموم کنید. در بعضی موارد هم خشککن اینقدر ضعیفه که شما عطاش رو به لقاش میبخشید و با دستهای نیمه مرطوب دستشویی رو ترک میکنید.

خشک نشدن کامل دستها، محیط مرطوب و مناسبی برای میکروبها بوجود میآره.

خشک کن برقی

خشککنهای برقی از اونجایی که اغلب پیش از غذا خوردن و یا در مکانهای آلوده مثل بیمارستانها استفاده میشن، میتونن عامل بسیاری از بیماریهای ما باشند.

پس اگر بعد از خوردن غذا در رستوران دچار سوءهاضمه شدید، به سرآشپز ایراد نگیرید.

کانال اخبار آشپزباشی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *